Sposoby oszczędzania energii elektrycznej

Sposoby oszczędzania energii elektrycznej

Nikt nie wyobraża sobie życia bez prądu. Wszystkie urządzenia domowe i biurowe, a także niejednokrotnie ogrzewanie podłączone są do elektryczności. Korzystanie z niej oczywiście powoduje koszty, które w miesięcznym budżecie domowym potrafią być niemałym obciążeniem. Poznajcie zatem sposoby na oszczędzanie energii, które pozwolą, by wraz z prądem nie odpływały Wasze pieniądze.

Sprzęt pod lupą

Największymi „pożeraczami” prądu są sprzęty AGD oraz oświetlenie. Zdecydowanym liderem niechlubnego rankingu są lodówki, zamrażarki, kuchenki elektryczne oraz pralki. Innymi słowy, jeśli w naszych domach stoją starsze sprzęty najszybszą drogą do oszczędności jest ich wymiana na nowej generacji urządzenia oznaczone co najmniej klasa A+. Pamiętajmy, że im więcej owych plusów przy literze A, tym mniej będziemy płacili za prąd.

Nie zapominajmy także, że lodówkę czy piekarnik otwieramy na krótko. Niedomknięte drzwi w tych urządzeniach, to zdecydowanie większy pobór prądu.

Gaś światło

Zdecydowanie nie należymy do osób, które mają wyrobiony nawyk gaszenia światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. Co więcej, montujemy w jednym pomieszczeniu kilka punktów świetlnych i używamy ich bez większego zastanowienia. Wymiana żarówek na ledy to jedno, drugie to wyłączanie oświetlenia i dopasowanie go do naszych rzeczywistych potrzeb. Stale świecące nocne lampki śmiało można wymienić na te z czujnikiem ruchu – to rozwiązanie doskonałe w korytarzach i w przedpokojach. Zadbajmy także o dobry dopływ światła dziennego do pomieszczeń. Nadmiernie przesłonięte okna to kolejna przyczyna, dla której w ciągu dnia chętnie włączamy oświetlenie.

Wyłącz stand-by

Wiele urządzeń, z których korzystamy są wyposażone w funkcję stand-by. Małe, czerwone światełko informujące nas o stanie czuwania urządzenia nie świeci za darmo. Biorąc pod uwagę, że posiadamy co najmniej kilka takich świetlików tracimy około 150 – 200 złotych rocznie z naszego portfela. Wyłączając całkowicie urządzenie te pieniądze zostaną w naszym budżecie.

Komputery, ładowarki, drukarki

Ładowanie telefonu, tabletu czy laptopa to cykliczna konieczność. Nie mniej grzechem powszechnym jest pozostawianie ładowarki w gniazdku. Po odłączeniu od ładowarki urządzenia, ta pozostawiona w gniazdku cały czas zużywa energię.
Podobnie jest z komputerem czy drukarkami. Oszczędzanie energii to całkowite wyłączenie tych urządzeń w momencie, w którym przestajemy z nich korzystać.

Ogrzewanie

Oszczędzanie energii w kontekście ogrzewania to problem także do rozwiązania. Naturalnie, w sezonie zimowym nie unikniemy wyższych rachunków za energię, ale możemy je zmniejszyć. Regulowanie ogrzewania zgodnie z naszym trybem dnia to najlepszy sposób na zapanowanie nad kilkuset złotowymi fakturami. Nocą i w czasie, w którym jesteśmy w pracy ogrzewanie może być minimalne, lub całkowicie wyłączone, podobnie jak podczas wietrzenia.

A jeśli potrzebujesz usług elektrycznych i jesteś z Wrocławia lub okolic to zapraszamy na stronę firmy Elektroinstalacje Adrian Szopa www.adrianszopa.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s