Zgubiłeś dokumenty? Dowiedz się, co robić

Zgubiłeś dokumenty? Dowiedz się, co robić

Zaczyna się się sezon urlopowy, a wraz z nim częste wyjazdy i podróże. Jesteśmy odprężeni, zrelaksowani i zdarza się, że zapominamy o pilnowaniu torby lub portfela. Co należy zrobić, gdy zgubimy dokumenty?

Pierwsze kroki skieruj na policję

Jeśli padłeś ofiarą przestępstwa i Twoje dokumenty zostały skradzione, w pierwszej kolejności udaj się na policję. Im szybciej wycofasz swój dowód osobisty lub kartę kredytową z obiegu, tym większą masz pewność, że nikt się nimi nie posłuży. Szybka pożyczka na dowód zaciągnięta na Twoje nazwisko lub transakcje zbliżeniowe na duże kwoty, to tylko niektóre szkody, jakie może wyrządzić złodziej. Właśnie dlatego niezwłocznie zgłoś sprawę na najbliższym komisariacie, a następnie w oddziale banku.

Idź do banku

W przypadku, gdy zgubiłeś dowód, nie masz obowiązku powiadamiania policji, jednak powinieneś poinformować o zaistniałej sytuacji bank. Niekoniecznie musi być to placówka, w której posiadasz konto. Część banków przyjmuje takie zgłoszenia od wszystkich osób, nawet tych niebędących ich klientami. W związku z tym, że wszystkie instytucje finansowe, hotele i firmy telekomunikacyjne mają dostęp do jedne bazy “Dokumentów Zastrzeżonych”, wystarczy, że zgłosisz utratę dowodu w jednym miejscu. Pamiętaj, że bank powinieneś powiadomić również wtedy, gdy zgubisz prawo jazdy lub paszport.

Polacy chronią swoją tożsamość

Jak pokazuje raport z Centralnej Bazy Danych Systemu Dokumenty Zastrzeżone, w pierwszym kwartale 2016 ilość dokumentów, które nie mogą być już wykorzystane wzrosła o ponad 28 tys. sztuk. To największy osiągnięty dotychczas wynik, co oznacza, że Polacy są świadomi, jak ważną rolę odgrywa ochrona tożsamości. Jednocześnie cieszy spadek w ilości wyłudzonych kredytów. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku, oszuści usiłowali zaciągnąć zobowiązania na łączną kwotę 63 mln złotych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s